Od 1 października 2020 roku wszyscy podatnicy VAT są zobowiązani do składania nowego JPK_VAT, obejmującego część ewidencyjną i deklaracyjną. Dotychczasowe deklaracje w ramach VAT-7 i VAT-7K przestały istnieć i zostały zastąpione przez rozliczenie miesięczne JPK_V7M lub rozliczenie kwartalne JPK_V7K. Ma to na celu uproszczenie procesu raportowania, ograniczenie ilości zdublowanych informacji oraz automatyzację procedur weryfikacji poprawności kwot podatku.
W skład struktury nowego JPK_VAT wejdą dodatkowo dane sprzedażowe za określony przedział czasowy. Nowy JPK_VAT dotyczy każdego podatnika VAT bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa.
Wiele osób zastanawia się, jak wysłać plik zgodnie z aktualnymi regulacjami. Jedyna dopuszczalna w nowej deklaracji VAT wysyłka pliku ma miejsce drogą elektroniczną, a termin jej dostarczenia przypada na 25. dzień miesiąca (rozliczenie miesięczne za miesiąc poprzedzający).
Prześledzimy teraz, jak podpisać plik JPK_VAT 2020, aby uniknąć komplikacji podczas wysyłania deklaracji. Istnieją trzy podstawowe sposoby podpisu pliku: elektroniczny podpis kwalifikowany, profil zaufany ePUAP oraz weryfikacja danymi autoryzującymi (ten ostatni sposób dostępny jest jednak wyłącznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Wysyłka z autoryzacją przychodem może być dokonana poprzez program księgowy lub bramkę Ministerstwa Finansów dostępną pod linkiem https://mikro-jpk.mf.gov.pl/
Termin wysyłania deklaracji miesięcznych w nowym JPK_VAT określa art. 99 ust. 1 ustawy o VAT – muszą one być złożone w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą. Z kolei deklaracje VAT za okresy kwartalne na mocy tej samej ustawy zobowiązują przedsiębiorcę do ich przesłania w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczą.
Istotną zmianą w JPK_VAT 2020 są nowe oznaczenie grup towarów i usług (GTU), które będą widoczne m.in. na wystawianych fakturach sprzedażowych, w miejscu opisu usługi. Nowe GTU będzie można wykazać zarówno na fakturze, jak i na etapie wysyłki JPK_VAT. Oznaczenia GTU kształtują się następująco:
Wymóg precyzowania deklaracji VAT z wykorzystaniem nowych kodów GTU rodzi potencjał do błędów, których popełnienie jest traktowane jako wykroczenie skarbowe i grozi nałożeniem na przedsiębiorcę kary w wysokości 500 zł. Kara zostanie nałożona wówczas, gdy podatnik spóźni się lub zaniecha przesłania poprawionej ewidencji na skutek otrzymanego wcześniej wezwania. Korekta musi zostać dokonana przez przedsiębiorcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o istnieniu błędów. Za wykroczenie skarbowe zagrożone karą pieniężną ustawa uważa również niepełną/wadliwą deklarację lub wysłanie jej z opóźnieniem.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani porady podatkowej, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje przedstawiony materiał dla własnych potrzeb, na własną odpowiedzialność.