Nowa matryca stawek VAT od 1 stycznia 2020 r.

2019-05-09

Już 5 lutego 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano pierwsze informacje w zakresie zmian, jeśli chodzi o stawki VAT. Choć sam cel projektu ma równać stawki w dół, to w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o branżę spożywczą, przewiduje podwyżkę podatków. Będą też zmiany, które dotkną samych przedsiębiorców.

Istota zmian

Nowa matryca stawek VAT ma całkowicie zrewolucjonizować sposób identyfikowania towarów i usług dla celów opodatkowania VAT. Wprowadza odejście od klasyfikowania towarów i usług na podstawie PKWiU 2008 na rzecz unijnej Nomenklatury Scalonej (towary) oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 (usługi). Nowe przepisy mają wejść w życie w większym zakresie 1 stycznia 2020 roku. W projekcie zakłada się, że przyjęte zostaną jedne stawki podatkowe dla całego działu CN, czyli dla wszystkich produktów, które są klasyfikowane w danym dziale. Oznacza to, że znikną różnicę, jeśli na przykład chodzi o produkty importowane czy krajowe. Plusem tego rozwiązania jest oczywiście ułatwienie dla przedsiębiorców. Wystawiana faktura będzie tutaj znacznie prostsza i czytelniejsza. W przypadku produktów spożywczych musimy się tu jednak liczyć z pewną podwyżką stawki VAT. Klasyfikowane bowiem niżej produkty, teraz traktowane jako jedna całość, będą opodatkowane tym samym wyższą stawką VAT. Wzrośnie choćby stawka VAT na soki. Teraz napoje owocowe i warzywne były obłożone preferencyjną stawką 5% VAT, jeśli zawierały minimum 20% soku. Teraz taka stawka ma dotyczyć jedynie tych produktów, gdzie sok stanowi minimum 50% objętości. Także owoce morza takie jak homary, ośmiornice i inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, będą opodatkowane wyższą stawką. Więcej zapłacimy też za napoje roślinne. Obecnie korzystają one z preferencyjnej stawki, gdyż zazwyczaj uznawane są za napoje o zawartości soku przekraczającej 20% składu surowcowego.

Prasa i audiobooki

Podwyżka podatków dotknie też rynek prasowy. Z 5% do 8% wzrośnie VAT, jeśli chodzi o czasopisma specjalistyczne. W myśl ustawy chodzi tutaj o czasopisma o stosunkowo niskich nakładach, dotyczące tematyki np. kulturalnej, popularnonaukowej, społecznej, regionalnej lub lokalnej. Stawką 5% zostaną natomiast objęte wszystkie książki na nośnikach fizycznych. Wszystko to oznacza dodatkową pracę dla przedsiębiorców. Szczególnie w branżach gastronomicznej i spożywczej należy bacznie obserwować wszelkie zmiany i wczytać się w odpowiednie przepisy. Dokładnego przeglądu nowych przepisów powinny dokonać również firmy prowadzące działalność w sektorach objętych odwróconym VAT oraz solidarną odpowiedzialnością, gdyż w nowej matrycy niektóre kategorie są szerzej określone i może się okazać, że większą liczbę towarów trzeba będzie objąć tak zwanym mechanizmem odwróconego VAT. Im szybciej uda nam się wprowadzić odpowiednie zmiany i zapoznać ze wszelkimi przepisami, tym łatwiej będzie nam dostosować się do nowych stawek podatkowych i odpowiednio zaplanować przyszłoroczną sprzedaż i ustalenie widełek cenowych. Zwłaszcza, że w sensie całościowym, zmiana podatków w tym zakresie i takiego klasyfikowania produktów, musi zostać uznana za rewolucyjną.

Projekt zmian zakłada, że nowa matryca stawek VAT będzie miała zastosowanie od 1 stycznia 2020 r., natomiast wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej można składać od kwietnia 2019 r.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani porady podatkowej, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje przedstawiony materiał dla własnych potrzeb, na własną odpowiedzialność. 

Cofnij do listy