Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek bankowy służący tylko do wpłat podatku bieżącego jak i z lat ubiegłych np. wynikających z korekt. Podatnicy i płatnicy wpłacą na niego podatki PIT (w tym PIT-4 za pracowników), CIT i VAT. Na mikrorachunek podatkowy wpłacamy także tzw. niepodatkowe należności budżetowe, czyli odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT, VAT, a także koszty upomnienia.
Co istotne, na mikrorachunek podatkowy nie wpłacamy podatku wynikającego z karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie towarów.
Mikrorachunek podatkowy działa od 1 stycznia 2020 roku. Dotychczasowe rachunki bankowe urzędów skarbowych do wpłat PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych), CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) i VAT (podatek od towarów i usług), zostaną zamknięte z dniem 31 grudnia 2019r. Pozostałe podatki m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, płacimy na dotychczasowych zasadach.
Pamiętaj !!! Zwroty i nadpłaty podatków będą przelewane na twój numer konta bankowego na dotychczasowych zasadach. Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku.
Aby otrzymać swój indywidualny rachunek podatkowy należy skorzystać z generatora umieszczonego na stronie Ministerstwa Finansów, albo zgłosić się do urzędu skarbowego. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku podatkowego jest bezpłatne.
Wystarczy podać:
Pamiętaj!! Zmieniając miejsce zamieszkania, nazwisko, właściwość urzędu skarbowego lub siedzibę firmy numer mikrorachunku pozostaje bez zmian.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani porady podatkowej, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje przedstawiony materiał dla własnych potrzeb, na własną odpowiedzialność.