Konto Przedsiębiorcy w Biznes.gov.pl – kolejne ułatwienia dla firm

2021-03-22

Kolejne cyfrowe udogodnienia dla przedsiębiorców – serwisy CEIDG.gov.pl oraz Biznes.gov.pl łączą się. Dzięki temu właściciele firm korzystający z Konta Przedsiębiorcy uzyskają dostęp do ponad 300 różnych cyfrowych usług. Jedno e-konto przedsiębiorcy umożliwi prowadzenie działalności gospodarczej, znacznie upraszczając komunikację z e-urzędami. Zobacz, które sprawy już dziś załatwisz przez Biznes.gov.pl i sprawdź, jakie udogodnienia pojawią się w serwisie w niedalekiej przyszłości.

Biznes.gov.pl zastąpi CEIDG.gov.pl

CEIDG.gov.pl oraz Biznes.gov.pl to dwa serwisy dla przedsiębiorców, dające dostęp do informacji oraz licznych e-usług związanych z obsługą i prowadzeniem firmy. Biorąc pod uwagę komplementarny względem siebie zakres usług oraz fakt, że obie platformy kierowane są do tej samej grupy odbiorców, ich połączenie stanowi naturalny krok, mający na celu ułatwienie dostępu do dotychczasowych usług oraz wdrożenie nowych funkcjonalności.

Z punktu widzenia właścicieli firm najważniejszym udogodnieniem jest e-konto przedsiębiorcy na portalu Biznes.gov.pl, które już teraz znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

Jedno Konto Przedsiębiorcy = wiele korzyści

Elektroniczna platforma w całości poświęcona przedsiębiorcom, już dziś zapewnia szereg udogodnień, które znacznie upraszczają załatwianie niezbędnych spraw urzędowych przez internet. Trwający od kilku lat proces cyfryzacji usług administracyjnych przyspieszyła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. W czasie epidemii kontakt elektroniczny stał się najbezpieczniejszym i jednocześnie bardzo wygodnym sposobem na prowadzenie firmy, więc nie dziwi fakt, że zainteresowanie e-usługami ze strony przedsiębiorców w ostatnim czasie znacznie wzrosło.

Najważniejsze korzyści, jakie daje jedno e-konto przedsiębiorcy to m.in.:

  • dostęp do ponad 300 usług elektronicznych za pośrednictwem jednej platformy internetowej – Biznes.gov.pl,
  • jedno Konto Przedsiębiorcy do załatwiania spraw m.in. w ZUS, US, CEIDG, KRS,
  • automatyczne uzupełnianie formularzy i dokumentów w oparciu o raz wprowadzone dane,
  • przyjazna architektura serwisu, prosta obsługa, wysoka jakość e-usług.

Jakie sprawy przedsiębiorca załatwi przez Biznes.gov.pl?

Już dziś, po zalogowaniu na e-konto przedsiębiorca może bez wychodzenia z domu lub biura dopełnić wielu niezbędnych obowiązków, których wymaga prowadzona przez niego działalność gospodarcza. Konto umożliwia sprawdzenie danych firmy w rejestrze CEIDG, historii wpisów oraz statusu składanych wniosków. Użytkownik może również pobrać zaświadczenie o wpisaniu do centralnej ewidencji lub dokonać zmian we wpisie. Oprócz tego Konto Przedsiębiorcy umożliwia m.in.:

  • odbiór zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS oraz podatkach,
  • potwierdzenie statusu podatnika VAT,
  • odebranie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych,
  • załatwienie spraw w Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędzie Ochrony Danych Osobowych czy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Łącznie serwis Biznes.gov.pl umożliwia skorzystanie z ok. 300 różnych usług cyfrowych, udostępnianych przez organy administracji publicznej.

Wyszukiwarka CEIDG na Biznes.gov.pl

To nie koniec zmian i uproszczeń, jeśli chodzi o prowadzanie firmy online. W lipcu zniknie portal Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a dotychczasowy internetowy rejestr CEIDG również zostanie przeniesiony na platformę Biznes.gov.pl. Natomiast w październiku tego roku uruchomiona ma zostać jedna, wspólna wyszukiwarka podmiotów gospodarczych, zawierająca wszystkie niezbędne dane zarówno firm jednoosobowych, jak i spółek.

Cofnij do listy