Rozpoczynając prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania. Ma ona bezpośredni wpływ na to, ile pieniędzy każdego roku zostanie w na
Działalność niezarejestrowana – dla kogo? Obowiązki i przywileje
19.11.2020
Artykuł 5 ustęp 1 ustawy o prawie przedsiębiorców wskazuje warunki prowadzenia działalności niezarejestrowanej, które zależą od wysokości dochodu uzyskiwanego z tego tytułu.
W dniu 16 października na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane objaśnienia podatkowe dotyczące paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone.
Jak stosować przepisy PIT i CIT w okresie przejściowym BREXITu
10.06.2020
Brexit ma swoje konsekwencje dla wszystkich obywateli Unii, a przede wszystkim osób prowadzących działalność gospodarczą i zajmujących się handlem czy produkcją związaną z rynkiem Wielkiej Brytanii.
W dobie cyfryzacji coraz większa ilość przedsiębiorców wysyła faktury drogą elektroniczną. Jednakże pojawia się pytanie czy otrzymanie skanu faktury pozwala na odliczenie naliczonego podatku VAT?
Od 2019 roku obserwujemy nowe podejście ze strony organów podatkowych do kwestii kar umownych. Kara umowna nakładana jest na jedną ze stron transakcji na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca?
20.03.2020
Niezwykle częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest tworzenie jednej, łącznej faktury, która ma charakter zbiorczy i obejmuje pewien okres korzystania z usług.
Wystawianie faktur, gdy przy sprzedaży danego produktu, pojawia się też tak zwana usługa dodatkowa bywa problematyczna. Jak ująć usługi kompleksowe na fakturze VAT?
Zapisy Kodeksu cywilnego wskazują, że umowa spółki cywilnej ulega rozwiązaniu m..in. z upływem czasu określonego w umowie, osiągnięcia założonego w umowie celu, z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika
Należyta staranność jest pojęciem, które należy do grona klauzul generalnych, takich jak chociażby zachowanie szczególnej ostrożności na drodze czy wykorzystywanie rzeczy zgodnie z jej społeczno-gospodarczym przeznaczeniem
Zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszają próg podatkowy z 18% do 17%. Zmianie ulega także kwota zmniejszająca podatek.
Podatnicy są zobowiązani założyć księgę na 1 stycznia roku podatkowego, albo gdy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku – na dzień rozpoczęcia działalności.